Jak powinien być zamontowany kocioł pelletowy?
Producenci kotłów paletowych wymagają aby sposób podłączenia do instalacji zapewniał odpowiednio wysoką temperaturę jaka wraca na kocioł. Większość producentów wymaga aby temperatura powrotu wynosiła 55 stopni. Taka temperatura na powrocie zapobiega korozji niskotemperaturowej kotła.
Sama temperatura kotła też powinna być odpowiednio wysoka. Powinna wynosić minimum 60 stopni a najlepiej 65 do 70. Kocioł wtedy osiąga najwyższą sprawność.
Jak nie powinno się montować kotłów paletowych?
Nie dopuszczalne jest montowanie peleciaków bezpośrednio do instalacji bez żadnej ochrony powrotu lub z zamontowanym tylko zaworem 3 drogowym mieszającym który obniża temperaturę na instalację.
Jak się montuje kotły peletowe?
Najczęściej kotły peletowe montuje się z zaworem 4 drogowym ponieważ z jednej strony zapewnia ochronę powrotu a z drugiej strony daje możliwość obniżenia temperatury zasilania na instalacje. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej do współpracy z samymi grzejnikami lub w instalacji mieszanej grzejniki + podłogówka.
Koszty tego sposobu podłączenia są stosunkowo niskie dlatego jest tak popularne. Jednak posiada pewne wady. W przypadku gdy mamy większą ilość podłogówki to rozwiązanie już się nie sprawdza. Niska temperatura jaka wraca z podłogi negatywnie wpływa na pracę kotła.
W takich przypadkach lepsze jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego z tak zwaną ochroną powrotu. Ochrona powrotu to coś w rodzaju termostatu w samochodzie utrzymujący stałą temperaturę silnika. Jest to dodatkowa pompa wraz zaworem termostatycznym która dopóki nie osiągnie odpowiedniej temperatury na powrocie nie puści ciepła na instalację. Rozwiązanie to jest najlepsze dla wszystkich typów instalacji zarówno grzejnikowych jak i podłogowych. Za sprzęgłem hydraulicznym montuje się układy mieszające obniżające temperaturę zasilania na grzejniki lub podłogówkę.
Trzecim rozwiązaniem zdobywającym coraz większą popularność jest montaż kotłów paletowych wraz ze zbiornikami buforowymi.
A co nam daje zbiornik buforowy z kotłem peletowym?
Zmniejsza ilość odpaleń kotła ale nie tylko. Kocioł po odpaleniu zaczyna nagrzewać bufor oraz instalację. Po nagrzaniu instalacji zapotrzebowanie na ciepło spada wtedy nadmiar trafia do zbiornika buforowego. Gdy już bufor się nagrzeje wtedy kocioł się wygasza i czeka aż całe zgromadzone ciepło w buforze zostanie zabrane przez instalację, dopiero wtedy kocioł ponownie się odpala.
A jakie z tego mamy korzyści z montażu bufora?
Jak kocioł się odpali pracuje cały czas z pełną mocą, a co za tym idzie, z pełną sprawnością. Nie modeluje, nie zmniejsza swojej mocy. Po dogrzaniu instalacji i bufora wygasza się na kilka godzin. Przy temperaturach oscylujących około zera i dobrze dobranym buforze kocioł pracuje tylko około 3-4 godzin w ciągu dnia. A tak realnie przekłada się to na zużycie peletu o 20 do 30 % niższe. Jeśli przeciętny budynek będzie zużywał około 3 tony peletu to przy układzie z buforem zużyjemy około
750 kg mniej. Po 10 latach robi nam się ponad 7 ton oszczędności.
Samo podłączenie hydrauliczne to nie wszystko.
Kocioł powinien być tak zamontowany aby nie sprawiał problemów dla użytkownika .
Dobrze dobrany i zamontowany kocioł zużywa mało paliwa oraz z odpowiednio ustawionym parametrom w sterowniku kocioł nie powinien produkować sadzy oraz dużych ilości zanieczyszczeń. Czysty wymiennik kotła ma bardzo wysoką sprawność, wprost mówiąc mniej ciepła idzie w komin.
Do pierwszego uruchomienia najlepiej wezwać autoryzowanych serwisantów którzy zweryfikują sposób podłączenia oraz odpowiednio ustawią parametry kocioł pracował zgodnie z założeniami.
mgr inż. Adam Kowalczyk